Pieczemy pierniki- Jagódki

Święta tuż, tuż….Dzieci z grupy Jagódki tego dnia były bardzo pracowite, zamieniły się w prawdziwych cukierników. Wspólnie z wychowawcami wyrabiały ciasto na słodkie pierniki, wałkowały, wykrawały różne świąteczne kształty przy pomocy specjalnych foremek.
Zapach pierników unosił się w całym budynku.

Dzień Ziemi

W dniu 21.04 w naszej placówce obchodzimy Dzień Ziemi, ale tym razem na sportowo. Przedszkolaki brały udział w różnych dyscyplinach sportowych z wykorzystaniem odpadów. Kręgle z butelek, zawody z kulką z gazety na łyżce, zgniatanie kulek na czas, wyścig z butelką między kolanami itp. Następnie przypomnieliśmy sobie, na czym polega segregacja i do jakich pojemników należy wrzucać odpady. Każda grupa wykonała EKO OBRAZ przy użyciu materiałów wtórnych np. folia aluminiowa,butelki, worki, rolki po papierze, nakrętki, wytłoczki po jajkach. Na zakończenie dzieci z pomocą Pań napisały „przyrzeczenia” dbania o przyrodę i nasze środowisko.

Warsztaty bożonarodzeniowe u „Jeżynek”

Dnia 21.12. grupę „Jeżynek” odwiedzili rodzice. Okazją do spotkania były zbliżające  się Święta Bożego Narodzenia. Dzieci wystawiły dla swoich zaproszonych gości jasełka. Występ udał się rewelacyjnie. Mimo lekkiego stresu „Jeżynki” dały radę. Wspólnie z rodzicami odśpiewaliśmy kolędy i pastorałki. Po przedstawieniu odbyły się warsztaty plastyczne. Stworzyliśmy duże papierowe gwiazdorki. Na koniec spotkania skorzystaliśmy ze słodkiego poczęstunku. Serdecznie dziękujemy za przybycie i zaangażowanie.

Międzynarodowy Dzień Niesłyszących

Dnia 23 września w naszym przedszkolu obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Niesłyszących.  Święto obchodzone jest od 1958 roku. Wiele wybitnych postaci na przestrzeni wieków udowodniło, że ludzi głuchych lub niedosłyszących istotnie niewiele ogranicza. Do tego grona należą m.in. Ludwig van Beethoven, Francisco Goya, Thomas Edison, a także Halle Berry czy Bill Clinton.  Na dzisiejszych zajęciach dzieci zapoznały się z budową ucha, rozpoznawały różne dźwięki, bawiły się w głuchy telefon, odgadywały zagadki bez fonii . Przedszkolakom najbardziej spodobała się zabawa  w kukułcze jajo oraz zgubione klucze. Celem zajęć było zdobycie przez dzieci doświadczeń w odbiorze bodźców płynących z otoczenia.

Wiedeńska bombonierka

Dnia 11.05.2016 nasze Przedszkole odwiedziła Filharmonia Pomorska z Bydgoszczy, z koncertem pt. „Wiedeńska bombonierka”. Wiedeńska bombonierka była pełna różnokształtnych czekoladek – czekoladki kwartetowe, orkiestrowe, symfoniczne, operetkowe, mozartowskie, beethovenowskie, czekoladki Straussa, o smaku walca i czardasza. Były to najsłodsze czekoladki muzyczne prosto z Wiednia!

Dzień Świętego Patryka

W piątek obchodziliśmy w Przedszkolu  Dzień św. Patryka. Obowiązującym kolorem tego dnia był zielony nawiązujący do trawiastego krajobrazu Irlandii i symbolizujący koniczynę. Dzieci ubrane na zielono  wyruszyły na spotkanie z irlandzkim skrzatkiem. Pani Sara wprowadziła odpowiedni nastrój i opowiedziała przedszkolakom o historii tego święta.

Hałabałki i smak Świąt!

Hałabałki nastrajając się świątecznie zabrały się do przygotowywania pierników i strojenia nimi choinki. Dzieci były bardzo zadowolone i miały głowy pełne pomysłów na ozdoby z pierniczków. Jakiś czas później dzieci konsumowały domek z piernika, który był niespodzianką od rodzica dziecka z grupy. Serdecznie dziękujemy!

Koszałki Opałki

Dnia 24.09.2014 r. Koszałki Opałki miały zaszczyt brać udział w sadzeniu żonkili na „Polach Nadziei”.

„Pola Nadziei” to program skierowany do wszystkich, którzy chcą pomóc ludziom chorym na raka.

SPOTKANIA MĄDRACZKÓW Z CIEKAWYMI LUDŹMI

W ciągu roku szkolnego Mądraczki miały okazję poznać ludzi wykonujących ciekawe zawody. Odwiedzili nas policjant, marynarz, pani fotograf i garncarz. Zapraszamy do obejrzenia galerii. Dziękujemy pani Sylwii Tyborskiej – redaktor naczelnej Radia RCH+, za udostępnienie zdjęć.

WYCIECZKA MĄDRACZKÓW

W tym roku dzieci z grupy „Mądraczków” wyjechały na wycieczkę do Brzeźna Człuchowskiego. Dzieci miały okazję zobaczyć zwierzęta gospodarskie oraz obserwować najbliższe środowisko przyrodnicze – las, łąkę, sad i ogród. W trakcie pobytu na atrakcyjnym placu zabaw zrobiliśmy sobie przerwę na piknik. Zmęczeni i zadowoleni wróciliśmy do przedszkola.

Koszałki Opałki w wojsku

Koszałki Opałki w podziękowaniu za dwuletnią współpracę z Fundacją Palium w Chojnicach otrzymały wycieczkę do Czarnego.  Wycieczka odbyła się 21 czerwca. Zanim, jednak dojechaliśmy do Czarnego wjechaliśmy ZOO w Canpolu. Dzieci miały okazję zobaczyć dzikie koty (lwy i tygrysa) oraz wiele innych zwierząt.  W Canpolu też zrobiliśmy sobie piknik. Po atrakcjach w ZOO ruszyliśmy do Czarnego. Tam już czekał na nas major Jacek Lewandowski. Major  opowiedział dzieciom o tym jak zmieniał się wygląd  symboli narodowych. Oprowadził  dzieci po terenie wojska , opowiedział o czołgach i armatach. Dzieci miały okazję przymierzyć maskę gazową oraz wejść na różne sprzęty wojskowe. Pan major pokazał też dzieciom Rosomaki najnowsze czołgi wojska polskiego.  Na zakończenie major Lewandowski zaprowadził dzieci na plac treningowy żołnierzy i tam chłopcy mieli okazję sprawdzić swoje siły na torze przeszkód. Wycieczka była bardzo udana. Dziękujemy Fundacji Palium i majorowi Jackowi Lewandowskiemu za zorganizowanie dla nas tylu atrakcji.

Pracusie w Parku Narodowym „Bory Tucholskie”

Dnia 17 czerwca grupa Pracusiów wyruszyła na zajęcia dydaktyczne do Parku Narodowego „Bory Tucholskie” w Charzykowach. Dzieci zwiedziły park i poznały ciekawostki ze świata przyrody. Miały możliwość sprawdzić swoją wiedzę na temat tropów zwierząt. Na pożegnanie nasze 6-latki malowały motyle za pomocą kolorowych kwiatów. Korzystając z okazji, że byliśmy w Charzykowach, odpoczęliśmy nad jeziorem i pobawiliśmy się na placu zabaw.

Malinki i Jagódki na wycieczce

Dnia 17 czerwca, grupy Malinki i Jagódki wybrały się na wycieczkę autokarową do Wymysłowa. Znajduje się tam muzeum kultury indiańskiej. Wspaniałe miejsce – w sercu Borów Tucholskich – wybrane przez Sat Okha – „Długie Pióro” (pol. Stanisław Supłatowicz), syna wodza Indian z plemienia Szawanezów (Kanada) i Polki, która uciekła z Syberii. W muzeum przedszkolaki oglądały wiele ciekawych eksponatów z tradycji i życia Indian. Każde dziecko miało okazję skorzystać z przejażdżki na kucyku. Po wielu atrakcjach  urządziliśmy sobie piknik na trawie. Wszyscy bawili się świetnie. Dzieci zadowolone wróciły do przedszkola.


Od Przedszkola do Seniora

Dnia 9 czerwca, w Fosie Miejskiej w Chojnicach, odbył się koncert pt. „Od Przedszkola do Seniora”. Głównym celem była integracja pokoleń. Dzieci z Przedszkola „Skrzaty” otworzyły spotkanie, śpiewając następujące utwory: „Skrzaty”, „Brazylijska Samba”, „A ja tam wolę moją Olę” oraz tańcząc do hitu „Gangnam Style”. W dalszej części zaprezentowała się Szkoła Podstawowa nr 1 z Chojnic, Gimnazjum nr 2 z Chojnic, II Liceum Ogólnokształcące z Chojnic oraz Klub Seniora  „Astry”. Serdecznie dziękujemy rodzicom za zaangażowanie. Skrót koncertu można obejrzeć pod następującym linkiem: http://www.youtube.com/watch?v=Zb__v0_Iy0k

SKRZATY W TORUNIU

10 czerwca najstarsze przedszkolaki z grupy Pracusiów i Koszałków Opałków pojechały do Torunia. Dzieci udały się do Planetarium na seans „Cudowna podróż”.  W trakcie seansu poznaliśmy podstawowe gwiazdozbiory oraz związane z nimi greckie mity. Udaliśmy się także w podróż po Układzie Słonecznym, lądując na powierzchni Księżyca i Marsa. Zobaczyliśmy jak z bliska wyglądają  pierścienie Saturna oraz chmury na Jowiszu. Sprawdzamy też, czy w kosmosie można spotkać ufoludki. Klikając w link można zobacz trailer seansu na kanale YouTube: http://www.youtube.com/watch?v=kMgy_9ul1LI

Po obejrzeniu  seansu udaliśmy się na piknik nad Wisłą. To nie był koniec atrakcji. Na zakończenie wybraliśmy się na spacer po Toruńskiej Starówce.

Bogatsi w nowe wiadomości z dobrymi humorami wróciliśmy do Chojnic.

Wycieczka do Wymysłowa

W dniu 06.06.2013r. grupa „Hałabałki” pani Marioli i grupa „Wesołki” pani Beaty i Karoliny pojechały na wycieczkę do Wymysłowa. Dzieci zwiedziły Muzeum Indiańskie, zapoznały się z kulturą plemion indiańskich. Każde dziecko jechało na kucyku, potem „Hałabałki” udały się na krótki spacer nad rzekę. Urządziliśmy sobie piknik na placu zabaw. Przedszkolaki zadowolone wróciły do przedszkola.

Koszałki Opałki na Olimpiadzie Sportowej

6 czerwca Koszałki Opałki wzięły udział w Olimpiadzie Sportowej „Z Sępikiem  Raźniej” organizowanej przez Szkołę Podstawową nr 3. W zawodach brało udział czternaście drużyn z miasta i gminy Chojnice. Każda drużyna musiała pokonać dziesięć konkurencji (pięć w sali gimnastycznej i pięć na boisku). Dzieci z naszego przedszkola dały z siebie wszystko i  zajęły piąte miejsce. Wszyscy bawili się  świetnie. W przerwie między konkurencjami zostaliśmy zaproszeni grilla i słodki poczęstunek.

Poziomki i Jeżynki w Wymysłowie

Dnia 3 czerwca, grupy Poziomki i Jeżynki udały się na wycieczkę autokarową do „Dworku Wymysłowo”. Początkowo naszej podróży nie towarzyszyła korzystna aura atmosferyczna. Jednak po niedługim czasie zza chmur wyszło słońce i nareszcie mogliśmy zacząć w pełni korzystać z uroków natury i podziwiać przyrodę Borów Tucholskich. Każde z dzieci miało możliwość skorzystania z przejażdżki na kucyku. Odwiedziliśmy muzeum kultury indiańskiej, w którym znajduje się wiele interesujących eksponatów z tradycji i życia Indian. Ponadto mogliśmy zobaczyć daniele, konie, gołębie oraz bażanta. Po wielu atrakcjach udaliśmy się na plac zabaw, gdzie z apetytem zjedliśmy smakołyki przygotowane przez panie kucharki oraz skorzystaliśmy z krótkiego odpoczynku na trawie. Na koniec zadowoleni wróciliśmy do przedszkola.

Festyn Rodzinny

W środę 29 maja nasi podopieczni wraz z rodzicami i rodzeństwem uczestniczyli w naszym pierwszym festynie rodzinnym.
Na festyn przyjechali specjalni goście: Wiktoria Smuga i Magdalena Krzemińska. Obie są laureatkami „Zaczarowanej Piosenki im. Marka Grechuty” organizowanym przez Fundację Anny Dymnej.
Mimo chwilowego deszczu dzieci mogły skorzystać z praktycznie wszystkich atrakcji takich jak: malowane twarzy, balony, zamki dmuchane, lepienie garnków. Rodzice za symboliczną złotówkę mogli kupić kiełbaski z grilla i ekologiczną żywność, którą przygotowali rodzice i pracownicy przedszkola. Nad stoiskiem czuwała Rada Rodziców, która zebrała 1046 zł. Członkowie rady podejmą decyzję na co przeznaczyć pieniądze. Dzieci przed festynem własnoręcznie przygotowały upominki z okazji Dnia Mamy i Dnia Taty oraz narysowały portrety rodziców, które tworzyły wspólną galerię. Na dzieci, również czekała niespodzianka z okazji Dnia Dziecka. Przez cały festyn rodzice mogli podziwiać swoje dzieci podczas występów artystycznych, przygotowanych przez naszych przedszkolaków. Wesołą zabawę prowadziły Katarzyna Michalska i Edyta Rudnik. Wszyscy bawiliśmy się świetnie i z dobrymi humorami zaczęliśmy długi weekend. Kolejny festyn za rok. Już nie możemy się doczekać.

Natalia Szwedowska

„Czerwony Kapturek” w wykonaniu Malinek

W wychowaniu przez sztukę dostrzegamy możliwości samorealizacji przez ujawnienie pragnień dziecka, jego potrzeb, zainteresowań czy też uzdolnień. Każda działalność ekspresyjna daje radość a koncentracja odwraca uwagę dziecka od niepowodzeń i zmartwień.  Dzieci bardzo chętnie same biorą udział w inscenizacjach, przedstawieniach, gdzie widzami są dzieci i rodzice. Jednym z wielu przedstawień, gdzie dzieci chętnie brały udział, było przedstawienie pt. Czerwony Kapturek. „Malinki” miały przyjemność zaprezentować się kolegom i koleżankom z przedszkola „Skrzaty” oraz rodzicom.  Przedstawienie należało do bardzo udanych, a wywnioskować to można było po uśmiechach widocznych na twarzach dzieci i rodziców. „Malinki” stanęły na wysokości zadania.


 

Z wizytą w Straży Pożarnej

Dnia 22 maja dzieci z grupy „Malinek” wybrały się z wizytą do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Chojnicach. Na miejscu powitał nas Pan Strażak, który zaprezentował całe wyposażenie wozu strażackiego. Dzieci miały okazję zobaczyć wozy strażackie wraz z całym wyposażeniem, sprzęt gaśniczy i strój w jaki ubierają się do akcji. Każdy mógł przymierzyć hełm strażacki  czy też  wejść do kabiny wozu. Pan strażak ciekawie opowiadał o swojej pracy oraz o akcjach, w których brał udział.  Dzieci dowiedziały się, że strażacy nie tylko gaszą pożary ale również pomagają w czasie powodzi, usuwają skutki wypadków samochodowych czy też sprzątają połamane przez wichury drzewa. 
Dzięki tej wizycie dzieci dowiedziały się na czym polega praca strażaka, jakim sprzętem posługują się strażacy, jak zachować się w czasie pożaru, a także jaki jest numer alarmowy.

„Mój ulubiony bohater bajkowy”

W ramach realizacji programu „Czytające Przedszkole”, odbył się plastyczny konkurs pt. „Mój ulubiony bohater bajkowy”. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem. Wykonano ponad 50 prac, z których powstały dwie księgi bajek do wglądu dla wszystkich. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy, dla zwycięzców przygotowano plastyczne upominki. Gratulujemy.

Jagódki w Bibliotece

Dnia 20 maja 2013 r. grupa „Jagódek” wybrała się do Biblioteki dla Dzieci. Panie bibliotekarki przygotowały dla nas bardzo ciekawy program. Zapoznały dzieci z regulaminem biblioteki i zasadami wypożyczania książek. Następnie „Jagódki” wspólnie z paniami oglądały ciekawe książki, opowiadały o swoich ulubionych bajkach. Bardzo nam się podobało. Dzieci zapewniły, że wspólnie z rodzicami zapiszą się do wypożyczalni i będą ją często odwiedzać.