ZAJĘCIA GRUPOWE

Choć wakacje trwają w najlepsze – przedszkolna załoga nie próżnuje! Z myślą o naszych niepełnosprawnych podopiecznych ruszyły grupowe zajęcia integracyjne. Dzieci uczestniczą w nich wraz z rodzicami. Na zajęciach – oprócz tego, że świetnie się bawimy ;) – uczymy się współpracy z innymi, pogłębiamy więź między dzieckiem a rodzicem, poruszamy się w rytm muzyki, gramy na instrumentach, tańczymy i śpiewamy. Mamy nadzieję, że dzięki temu nauczymy się lepiej komunikować z rówieśnikami oraz przełamiemy trudne bariery w kontakcie z innymi osobami.

Cały cykl zajęć składa się z siedmiu spotkań realizowanych w dwóch grupach. Dominującą tematyką jest przyroda i najbliższe otoczenie dziecka. Na zajęciach wykorzystujemy m.in. elementy metody ruchu rozwijającego, logorytmiki, muzykoterapii, metody dobrego startu, programu rozwoju komunikacji Makaton.

SPOTKANIA MĄDRACZKÓW Z CIEKAWYMI LUDŹMI

W ciągu roku szkolnego Mądraczki miały okazję poznać ludzi wykonujących ciekawe zawody. Odwiedzili nas policjant, marynarz, pani fotograf i garncarz. Zapraszamy do obejrzenia galerii. Dziękujemy pani Sylwii Tyborskiej – redaktor naczelnej Radia RCH+, za udostępnienie zdjęć.

WYCIECZKA MĄDRACZKÓW

W tym roku dzieci z grupy „Mądraczków” wyjechały na wycieczkę do Brzeźna Człuchowskiego. Dzieci miały okazję zobaczyć zwierzęta gospodarskie oraz obserwować najbliższe środowisko przyrodnicze – las, łąkę, sad i ogród. W trakcie pobytu na atrakcyjnym placu zabaw zrobiliśmy sobie przerwę na piknik. Zmęczeni i zadowoleni wróciliśmy do przedszkola.

Koszałki Opałki w wojsku

Koszałki Opałki w podziękowaniu za dwuletnią współpracę z Fundacją Palium w Chojnicach otrzymały wycieczkę do Czarnego.  Wycieczka odbyła się 21 czerwca. Zanim, jednak dojechaliśmy do Czarnego wjechaliśmy ZOO w Canpolu. Dzieci miały okazję zobaczyć dzikie koty (lwy i tygrysa) oraz wiele innych zwierząt.  W Canpolu też zrobiliśmy sobie piknik. Po atrakcjach w ZOO ruszyliśmy do Czarnego. Tam już czekał na nas major Jacek Lewandowski. Major  opowiedział dzieciom o tym jak zmieniał się wygląd  symboli narodowych. Oprowadził  dzieci po terenie wojska , opowiedział o czołgach i armatach. Dzieci miały okazję przymierzyć maskę gazową oraz wejść na różne sprzęty wojskowe. Pan major pokazał też dzieciom Rosomaki najnowsze czołgi wojska polskiego.  Na zakończenie major Lewandowski zaprowadził dzieci na plac treningowy żołnierzy i tam chłopcy mieli okazję sprawdzić swoje siły na torze przeszkód. Wycieczka była bardzo udana. Dziękujemy Fundacji Palium i majorowi Jackowi Lewandowskiemu za zorganizowanie dla nas tylu atrakcji.

Pracusie w Parku Narodowym „Bory Tucholskie”

Dnia 17 czerwca grupa Pracusiów wyruszyła na zajęcia dydaktyczne do Parku Narodowego „Bory Tucholskie” w Charzykowach. Dzieci zwiedziły park i poznały ciekawostki ze świata przyrody. Miały możliwość sprawdzić swoją wiedzę na temat tropów zwierząt. Na pożegnanie nasze 6-latki malowały motyle za pomocą kolorowych kwiatów. Korzystając z okazji, że byliśmy w Charzykowach, odpoczęliśmy nad jeziorem i pobawiliśmy się na placu zabaw.

SKRZATY W TORUNIU

10 czerwca najstarsze przedszkolaki z grupy Pracusiów i Koszałków Opałków pojechały do Torunia. Dzieci udały się do Planetarium na seans „Cudowna podróż”.  W trakcie seansu poznaliśmy podstawowe gwiazdozbiory oraz związane z nimi greckie mity. Udaliśmy się także w podróż po Układzie Słonecznym, lądując na powierzchni Księżyca i Marsa. Zobaczyliśmy jak z bliska wyglądają  pierścienie Saturna oraz chmury na Jowiszu. Sprawdzamy też, czy w kosmosie można spotkać ufoludki. Klikając w link można zobacz trailer seansu na kanale YouTube: http://www.youtube.com/watch?v=kMgy_9ul1LI

Po obejrzeniu  seansu udaliśmy się na piknik nad Wisłą. To nie był koniec atrakcji. Na zakończenie wybraliśmy się na spacer po Toruńskiej Starówce.

Bogatsi w nowe wiadomości z dobrymi humorami wróciliśmy do Chojnic.

Wycieczka do Wymysłowa

W dniu 06.06.2013r. grupa „Hałabałki” pani Marioli i grupa „Wesołki” pani Beaty i Karoliny pojechały na wycieczkę do Wymysłowa. Dzieci zwiedziły Muzeum Indiańskie, zapoznały się z kulturą plemion indiańskich. Każde dziecko jechało na kucyku, potem „Hałabałki” udały się na krótki spacer nad rzekę. Urządziliśmy sobie piknik na placu zabaw. Przedszkolaki zadowolone wróciły do przedszkola.

Koszałki Opałki na Olimpiadzie Sportowej

6 czerwca Koszałki Opałki wzięły udział w Olimpiadzie Sportowej „Z Sępikiem  Raźniej” organizowanej przez Szkołę Podstawową nr 3. W zawodach brało udział czternaście drużyn z miasta i gminy Chojnice. Każda drużyna musiała pokonać dziesięć konkurencji (pięć w sali gimnastycznej i pięć na boisku). Dzieci z naszego przedszkola dały z siebie wszystko i  zajęły piąte miejsce. Wszyscy bawili się  świetnie. W przerwie między konkurencjami zostaliśmy zaproszeni grilla i słodki poczęstunek.

Bezpieczny przedszkolak.

Sprawdzianem nabytej wiedzy i umiejętności realizowanego programu „Bezpieczny przedszkolak”, był konkurs o tym samym tytule, który odbył się w naszym przedszkolu 16 maja 2013 r.
W konkursie wzięło udział 6 zespołów 5-cio i 6-cio latków, które wykonywały szereg zadań związanych z tematyką bezpieczeństwa. Konkurencje wzbogacone były scenkami dramowymi odgrywanymi przez uczestników, którzy pokazali właściwe zachowania w sytuacjach trudnych i niebezpiecznych.

Przedszkolaki udowodniły, że znają podstawowe zasady bezpiecznych zachowań na drodze, wobec obcych oraz psów, dlatego wszystkie otrzymały nagrody oraz dyplomy.

Konkurs o bajkach.

22 maja Pracusie uczestniczyły w konkursie pod nazwą ,,Książka bawi i uczy” organizowanym przez przedszkole Promyczek. Gospodarze przywitali nas bajką pt. ,,O wilku i siedmiu koźlątkach”. Nasze dzieci wykazały się ogromną wiedzą na temat bajek, śpiewająco odpowiadały na pytania, zdobywając maksymalną ilość punktów. W nagrodę otrzymały ciekawe książki i dyplomy. Gratulujemy  !!!

Rymowanki w Chojnickim Domu Kultury

Dnia 8 maja br dzieci z naszego Przedszkola uczestniczyły w XV Prezentacjach Wiersza i Piosenki Przedszkolnej organizowanych przez CHDK. W wierszyku pt „Wesołe Przedszkole” Bogdana Brzezińskiego zaprezentował się Maksymilian Karpus z Jagódek, który piękną recytacją wymalował wesołe przedszkole. „Kłamczuchą” okazała się Julka Mikołajewska z grupy Mądraczków, ale jak sama mówi ” tylko w wierszyku Jana Brzechwy”.Piosenka o Skrzatach, w wykonaniu Małgosi Stolc (Hałabałki), Julki Szark (
Mądraczki), Karoliny Lewińskiej ( Malinki) , Nikoli Szopińskiej ( Wesołki), Konrada Skorupskiego ( Pracusie) bardzo spodobała się publiczności. Piosenka tak wszystkim przypadła do gustu, że postanowiliśmy uczynić ją naszym przedszkolnym hymnem. Będzie jeszcze okazja posłuchać jej w wykonaniu naszych przedszkolaków miedzy innymi na Pikniku Rodzinnym w dniu 29 maja.

XII Międzynarodowy Konkurs Plastyczno-Fotograficzny RAZEM.

Dnia 7 maja Oliwer Rudzki odebrał w Elblągu dyplom wyróżnienia oraz nagrodę za wykonaną pracę w XII Międzynarodowym Konkursie Plastyczno-Fotograficznym RAZEM.

Towarzyszyła mu cała rodzina , która miała możliwość własnoręcznego odebrania nagrody dzięki uprzejmości Dyrekcji Przedszkola Skrzaty. Laureatom przygotowano mnóstwo atrakcji. Każdy wykonywał pracę z gliny, która po wypaleniu zostanie odesłana autorom. Zapewniono zwiedzanie szkoły i pożywny ciepły posiłek.

Nagrodzone prace zostały zaprezentowane na wernisażu w Centrum Sztuki Galeria EL w Elblągu 7 maja 2013 r.

ARTYSTYCZNA WIOSNA W PLENERZE


 Dnia 24.05.2013 r. o godzinie 10:00 odbyła się w naszym przedszkolu kolejna edycja konkursu pt. „Artystyczna Wiosna w Plenerze”.

Udział w konkursie wzięły dzieci z chojnickich przedszkoli (z Przedszkola Bajka, , Przedszkola Teddy, Wesołe Przedszkolaki, Przedszkola Promyczek, Przedszkola Jarzębinka oraz przedszkolaki z naszej placówki). Zaproszonych gości powitała Pani dyrektor Magdalena Paterek.

Zanim rozpoczął się konkurs dzieci z grupy integracyjnej 6-latków pod kierownictwem pani Jolanty Szopińskiej i Beaty Hamerlik zaprezentowały piosenkę pt. „Idzie Wiosna”.

Tematem tegorocznej edycji był „Wiosenny bukiet”. Dzieci wraz z wychowawcami ochoczo i pełne zaangażowania wykonywały zadanie – malowały farbami wazony, wykonywały kwiaty z kolorowej krepy.

Wybór był trudny – wszystkie prace były wspaniałe, oryginalne, dlatego każdy zespół zasłużył na wygraną. Dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe (książki, gry edukacyjne, kredki itp.)

Celem tego konkursu jest wspólna wesoła zabawa, przez którą dzieci uczą się pomysłowości i fantazji. Rozwija się wyobraźnia oraz uczy się pracy zespołowej. Jest to dobra okazja do integracji dzieci z różnych placówek.

Plastyka w wychowaniu naszych dzieci ogromną rolę. Dzieci tworząc ujawniają jak myślą, widzą i czują.

Harcerze czytają dzieciom

Dnia 17 kwietnia w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” gościli u nas harcerze ze Szkoły nr 7 w Chojnicach. W każdej grupie młodzi skauci czytali wybraną bajkę. Przy okazji dzieci miały okazję obejrzeć mundur i wysłuchać historii dotyczącej harcerstwa.

Dzień Ziemi

22 kwietnia w przedszkolu obchodziliśmy Dzień Ziemi. Dzieci odwiedził Eko-Skrzat, który przypomniał dzieciom zasady dotyczące segregacji śmieci. Następnie dzieci uczestniczyły w Eko – konkurencjach sportowych. Po zajęciach wszystkie grupy wybrały się sprzątać okolice naszego przedszkola.

Eko – zgaduj zgadula.

16 kwietnia 3-osobowa reprezentacja przedszkola (Pracusie) uczestniczyła w XIII Edycji Konkursu Eko – zgaduj zgadula, który odbył się w przedszkolu Jarzębinka. Wszyscy byli znakomicie przygotowani. Na zakończenie zostaliśmy poczęstowani pysznymi wianuszkami upieczonymi przez panie kucharki z Jarzębinki.

GRATULACJE DLA NASZEGO WYCHOWANKA OLIWERA RUDZKIEGO

Z radością zawiadamiamy,

że nasz wychowanek

Oliwer Rudzki

                      został laureatem

                                              XII Międzynarodowego Kunkursu

                                               Plastyczno-Fotograficznego

                                            Oddziałów i Klas Integracyjnych RAZEM.

                                    GRATULUJEMY ! ! !

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=4lNxkUHPpGA#!

BAJKOWE POPOŁUDNIE

Dnia 11.04.2013 roku w Niepublicznym Przedszkolu Integracyjnym „Skrzaty” odbył się konkurs krótkich form scenicznych – ”Bajkowe popołudnie”. Do udziału zostały zaproszone przedszkolaki (bez względu na wiek) oraz ich rodziny.

Głównym celem spotkania była popularyzacja literatury pięknej wśród najmłodszych, rozwijanie ekspresji twórczej oraz włączenie rodzin do prezentacji wybranej formy scenicznej.

Do konkursu zgłosiło się 14 zespołów, które reprezentowały dzieci z różnych grup wiekowych naszego przedszkola.

W repertuarze „Bajkowego popołudnia mali aktorzy z udziałem rodziców prezentowali utwory J. Brzechwy, J. Tuwima, A. Fredry, S. Jachowicza, W. Chotomskiej, W. Badalskiej, L. J. Kerna.

Uczestnicy pokazali nie tylko swój talent aktorski, ale też ciekawe stroje i rekwizyty. Publiczność entuzjastycznie reagowała na popisy aktorskie, nagradzając je brawami.

Każdy występujący zasłużył na wielkie brawa i uznanie, dlatego wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody i pamiątkowe dyplomy.

MĄDRACZKI CZEKAJĄ NA WIOSNĘ

Pomimo zimowej aury, dzieci z grupy Mądraczków postanowiły wprowadzić do swojej sali odrobinę wiosny. Dzieci przygotowały wiosenne kanapki z wykorzystaniem zielonych warzyw oraz wysiewały rzeżuchę. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć, również na stronie radio.chojnice.pl

Dziękujemy Pani Sylwii Tyborskiej – redaktor naczelnej Radia RCH+, za udostępnienie zdjęć.

Jagódki w kwiaciarni

W dniu 25.03.2013 dzieci z grupy Jagódki udały się na wycieczkę do Kwiaciarni „Wena” (przy ulicy Mickiewicza). Celem wycieczki było przybliżenie dzieciom nastroju Świąt Wielkanocnych. Dzieci z zaciekawieniem obserwowały ozdobne jajka, sylwety zajączków, kur, kurczaczków itp. Po powrocie do przedszkola dzieci zainspirowane dekoracjami w kwiaciarni wraz z paniami wykonały świąteczne bukiety.

Wizyta u weterynarza

6-latki poznając życie zwierząt postanowiły odwiedzić weterynarza i zapoznać się z metodami leczenia. Pani weterynarz pokazała nam w jaki sposób bada swoich pacjentów oraz dała nam kilka wskazówek jak dbać o zdrowie naszych pupili.

Piowitanie Wiosny!

5 i 6-latki wyszły dziś pożegnać zimę i przywitać wiosnę. Podczas barwnego przemarszu spotkały Panią Wiosnę, która poczęstowała je cukierkami.